Ahşap Oyma Okulu

Posted in: Genel, Haberler   Tags: ,

Ağacı değil, kendimizi yontmak için buluşuyoruz.

Üç günü birlikte geçireceğimiz Ahşap Oyma Okulu’nda, Anadolu’daki kadim ahşap oyma desenlerini tanıyacak, bu desenlerin ahşap üzerine nasıl işlendiğini deneyimleme şansı bulacağız. Kurs boyunca ahşap oyma aletlerini kullanmayı ve oyma yapılacak ağaçların nasıl seçildiğini tecrübe ederek, ahşap oyma aşamalarına tanık olacağız. Ahşap oyma aletleri olan katılımcıların yanlarında getirmelerini tavsiye ediyoruz.

Ahşap ustası Mecit Çeliktaş’la birlikte gerçekleştireceğimiz Ahşap Oyma Okulu’nda, yuvamızı ve eşyalarımızı doğanın döngüsel mantığıyla üretmeyi öğrenmeye, anlamaya çalışacağız.

Katılım koşulları:
– Kursumuzdaki eğitim faaliyetleri ücretsizdir. Kursta görev alan anlatıcı ve yönlendiriciler bu faaliyetlerden hiçbir maddi gelir elde etmemektedir. Kursa katılanlar Doğa Okulu’na yaptıkları ödeme ile bu faaliyetin gerçekleşmesi için kullanılan sarf malzeme ile lojistik ve organizasyon giderlerine ortak olmaktadır.

– Katılımcıların günlük yemek ve malzeme masraflarına ortak olmalarını bekliyoruz. Doğa Okulu’nda sekiz öğünü birlikte geçireceğimiz bu kurs günlerinde bir kişinin, bir öğünlük yemek, lojistik, malzeme ve temizlik masrafı 20 TL. Yemek masrafını (öğün başı 10 TL) doğrudan köydeki yemeği hazırlayan mutfak sahibine vereceğiz. Bu kurs için özel olarak aldığımız ahşap oyma aletleri ve organizasyon giderleri için kişi başı 90 TL giderimiz olacak.

– Kursa anlatıcı olarak katılacak kişilerin yol ve konaklama masrafları içinse kişi başı 40 TL’lik bir katkıda bulunmamız gerekiyor. Sonuç olarak bu kursa katılan her bir katılımcının toplam 290 TL harcama yapması gerekiyor.

(Doğa Okulu’nun yamaklık okulları 0-6 yaş çocuklar için ücretsiz, 7-15 yaş aralığı için yarı ücretli, 16 yaş ve sonrası için de tam ücretlidir.)

– Ücretsiz olan konaklama Doğa Okulu araştırma binasının salonunda, mütevazi koşullarda, kendi mat ve uyku tulumlarınızda gerçekleşecek. Havanın uygun olması halinde çadır kurma şansımız da var.

– Doğa Okulu’nun usta çırak kursları sabit anlatımlar içermemekte. Kurslarımızda sohbete, birlikte üretmeye ve düşünmeye dayalı bir yol izliyoruz. Katılımcılarımızın öğrenme faaliyeti esnasında oluşan her türlü temizlik, düzenleme, bulaşık yıkama vb. işlere gönüllü olarak el vermeleri, imece ve paylaşıma dahil olmaları okulumuzun düşünme ve çalışma biçiminin temel özelliklerinden biri.

– Kurs yerine ulaşımı katılımcıların kendi imkanlarıyla karşılamasını bekliyoruz. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgileri kayıt sırasında talep edebilirsiniz.

-Doğa Okulu’nun kurslarına katılmadan evvel internet sitemizdeki Öz (Değerlerimiz) vÇalışma Biçimi adlı bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıntılı bilgi ve katılım için:
Hazal Öztetikler – 05425222488 – yamaklik@dogaaskina.org

There are no comments published yet.

Leave a Comment

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options