Nasıl katılabilirim?

Doğa Okulu sınırsızlığı sınır edinir. Okul, Seferihisar’ın Orhanlı köyünde kurulmuş olmakla birlikte, çalışmaları siyasi sınırları aşar, doğa kültürünü tüm mekanlar ve zamanlar arasında taşıyabilmek için rüzgarın sırtında meyveleri dölleyen çiçek tozları gibi savrulur.

Doğa Okulu’na katılıp, destek vermek için de bir mekan veya zaman sınırlaması yok. Bu yüzden Doğa Okulu’nda fiziksel olarak bulunamasanız da bizimle birlikte pek çok şey yapabilirsiniz. Burada size hazır ve sınırlandırılırmış bir liste sunmak yerine aklımıza gelen fikirleri altta sıraladık. Ne var ki asıl değerli olan katkı vermek isteyen kişinin, yani sizin yaratıcılığınız ve fikirleriniz. Doğa Okulu’nun değerleri ve çalışma biçimiyle uyumlu tüm önerilerinizi bekliyoruz.

–          Anadolu ve dünyada doğa kültürü ve geleneksel yaşam biçimleriyle ilişkili gördüğünüz her şeyi fotoğraflayarak, filme alarak ve/veya yazarak bize gönderebilirsiniz.

–          Şehrinizde, köyünüzde veya mahallenizdeki nine ve dedelerimizle konuşun. Onların anlattıklarını videoya alarak veya yazıya dökerek bize gönderebilirsiniz. Gönderdikleriniz, okulumuzun sözlü kültür araştırmalarına büyük katkı sağlayacaktır.

–          İnternet sitemizdeki “Yavaş Dükkan” bölümünü duyurarak, tanıtarak ve aktif olarak kullanarak bize destek olabilirsiniz. “Yavaş Dükkan” için geleneksel yöntemlerle üretilen, doğa ve insan sağlığına zarar vermeyen ürünleri bize önerebilirsiniz.

–          Doğaya ve insana saygılı olduğunu düşündüğünüz zanaatları ve diğer üretim biçimlerini fotoğrafları ve yapılmaya devam edildiği yerlerin ve ustalarının iletişim bilgileriyle birlikte bize gönderebilirsiniz.

–          Geleneksel tarım ve geleneksel tarımsal mimari faaliyetlerinde kullanılan aletleri araştırabilirsiniz. Bu aletlerin fotoğraflarını ve niçin, nasıl kullandığıyla ilgili bilgileri bize gönderebilirsiniz.

–          Okulumuzun sosyal medyadan takip ederek paylaşımlarımızı çoğaltabilir, yorumlarınızla katkı verebilirsiniz.

–          Okulun yamaklık kurslarına katılabilir, sitemizin tohumlarımız bölümünde yer alan projelerden size uygun olanlara gönüllü katkı verebilirsiniz.

–          Kendi şehrinizde, mahallenizde, köyünüzde ve evinizde iyiliğe, ortaklığa ve imeceye dayalı bir yaşam sürerek doğa kültürünün devamına doğrudan katkı sağlayabilirsiniz.

İletişim:

Raziye İçtepe Akyol

[email protected]

0543 657 6613

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options