2017 Yamaklık Kursları

Yavaş Tarım Okulu (24-26 Mart)

Doğanın canını acıtmadan, başka canlıların rızkını elinden almadan ve toprağı, suyu, göğü zehirlemeden karnımız doyurabilir miyiz? Yavaş Tarım Okulu’nda doğanın döngüsel mantığıyla hareket ederek tarım yapmanın inceliklerini değerlendirerek, gıdanın tohumdan hasada kadar uzanan yolculuğuna dahil olacağız. Okulda Anadolu’nun ve yeryüzünün farklı yerlerindeki doğayla barışık kadim tarım pratiklerini anlamaya ve uygulamaya çalışacağız. Okulun ikinci gününde dört bin yıldır hemen hiç değişmeden tarım yapılan Bozburun Taşlıca’ya bir yolculuk düzenleyeceğiz.

Kıyı ve Deniz Kuşları Okulu (8-9 Nisan)

Kuşların dünyasına konuk olacağımız bu okulda kıyı ve deniz kuşlarını tanımayı öğreneceğiz. Pek çok kıyı ve deniz kuşuyla birlikte yaşamamıza rağmen onları tam olarak tanımıyoruz, belki de görüp geçiyoruz. Bu okul, hem kuş gözlemcilerinin bu iki grubu daha derinlemesine öğrenmesini sağlayacak, hem de kuş gözlemciliğine yeni başlayanlar için kuşların dünyasına bir adım olacak.

Kopuz Okulu (Perdesiz Gitar ve Ses Çalışmaları) (26-28 Mayıs ve 22-24 Eylül)

Anadolu müziğinin usta araştırmacısı Erkan Oğur’la birlikte gerçekleştireceğimiz bu okulda, sesin yaşamın içerisindeki değerini keşfedeceğiz. Üç günlük buluşmamızın ilk gününde ışık ve müzik arasındaki ilişkiyi; ikinci gün doğanın seslerini işitmeyi; üçüncü gün ise sessizliği anlamaya çalışacağız. Okul süresince Anadolu’nun kadim müzik aletlerinden bazılarını tanıma ve çalma şansına sahip olacağız.

Harman Okulu (Hasattan Ekmeğe) (9-11 Haziran)

Anadolu buğday ve tahıl tarımının doğduğu yerlerden biri. Harman Okulu’nda buğday tanelerinin hasattan un haline gelip soflarımızdaki ekmeğe dönüşene kadar uzanan yolculuğuna dahil olacağız. Hasat ve harmanın parçası olduktan sonra, ekşi maya ile ekmek pişirmenin püf noktalarını uygulayarak öğreneceğiz.

Not: Harman Okulu’nun tarihi, çavdar hasadının bu yılki dönemine göre değişebilir.

Dağ Okulu (3-6 Ağustos)

Üç gün sürecek olan Dağ Okulu’nda, doğanın göçebe halini anlamaya, onun gibi hareket etmeyi öğrenmeye çalışacağız. Anadolu’da ve yeryüzünün birçok yerindeki göçebe kültürün izlerini sürecek, nehirlerin doğuşuna, dağların doğasına tanıklık edeceğiz. Köroğlu Dağları’nı da ziyaret edeceğimiz Dağ Okulu’ndaki üç gün boyunca doğa kültürünün kaynaklarından birisi olan dağların yaşamın döngüsündeki yerini anlamaya çalışacağız ve oradaki farklı canlı türlerini tanıyacağız.

Not: Bu okul daha önce en az bir yamaklık okuluna katılmış olanların katılımına açıktır.

Ahşap Oymacılık Okulu (3-5 Kasım)

Kadim ahşap oyma desenlerini, oyma aşamalarını, hangi ağaçların seçildiğini ve oyma bıçaklarının nasıl kullanıldığını deneyimleyeceğimiz Ahşap Oymacılık Okulu üç gün sürecek. Ahşap ustası Mecit Çeliktaş’la birlikte gerçekleştireceğimiz okulda doğanın canını incitmeden yuvamızı ve eşyalarımızı ahşaptan nasıl üretebileceğimizi uygulamalı olarak tecrübe edeceğiz.

Zeytinyağı Okulu (1-3 Aralık)

Zeytinyağı Okulu boyunca zeytinin geleneksel zeytinliklerden hasat edilmesinden başlayıp zeytinyağı oluncaya kadar uzanan sürecin içinden geçeceğiz. Zeytin çekirdeğinin yere düştüğü andan itibaren sağlıklı zeytinyağı üretimiyle ilgili tüm süreçleri öğrenecek ve bizzat zeytinyağı üretim sürecinin içinde yer alacağız. Okul kapsamında ayrıca Kuşadası Davutlar’daki Zeytinyağı Müzesi’ni ziyaret edeceğiz.

İletişim:
Raziye İçtepe Akyol
0543 657 66 13
raziye@dogaaskina.org

 

 

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options