Anadolu kadın giysileri

Blog   Etiketler:

Tarihin eski zamanlarından beri pek çok yerleşime sahne olan Anadolu, aynı zamanda kültürlerin birbirinden etkilendiği önemli bir uygarlıklar coğrafyası. Binlerce yıldır Asya ile Avrupa arasında hareket ederken Anadolu’dan geçen kavimler gibi buraya yerleşenler de önceki kültürlerden etkilendiği kadar bir sonraki uygarlığı da etkilemiş. Günümüzde Anadolu, binlerce yıllık bu zengin birikimi kültürel süreklilik içinde halen daha yaşatıyor.

Bir kültürün var oluşunda en önemli unsurlardan biri doğa koşullarına ve üretim sürecine uyum sağlayacak giyim biçiminin yaratılması. Tıpkı mimari yapılar gibi giyim kuşam da bir kültürün kendini ifade ettiği temel alanlardan biri. Giysi ve aksesuarlar zevk ve tercih göstergesi olduğu kadar bir kültürün doğayla, üretimle ve ekonomiyle ilişkisi konusunda da önemli ipuçları veriyor. Giysiler aynı zamanda incelmiş beğenilerin ve moral değerlerin de göstergesi.

Dünyanın farklı bölgelerinde olduğu gibi Anadolu’da da kültürün esas sürdürücüsü kadınlar. Bir topluluğun dili, adetleri, gelenekleri, ev içi yaşam organizasyonları ve kimi yerlerde üretim davranışları kadınlar tarafından kuşaktan kuşağa aktarılıyor. Kadınların geleneksel giysiler konusundaki tutumları da bu tavrın devamı. Kadın giysileri, kültürün tüm özelliklerini üstünde taşıyan bir değer. Bir toplumun, tarihi, kültürü ve beğenileri kadar, ekonomik ve sosyal ilişkileri de kadın giysileri sayesinde anlaşılabiliyor.

“Anadolu Kadın Giysileri” çalışması günümüzde de kullanılmaya devam eden kadim kadın giysilerinin belgelenmesini amaçlıyor. Bu çalışma, günlük hayatın içinde geleneksel giysilerin bugünkü yerini gösterirken akademik çalışmalara da bir kaynak oluşturmayı hedefliyor. Umarız “Anadolu Kadın Giysileri” çalışması Anadolu kültürünün yaşatılmasına küçük bir katkı sağlar.

Fotoğraflar: © Faruk Akbaş

2 Yorumlar - Anadolu kadın giysileri
  • HakanGüpür
  • 19/03/2014

  Kültürümüzün derinliği, eşsiz güzelliklerinden bir kaç örnek vermişsiniz. Onlarca kültürün bir arada yaşadığı Türkiye’de hem hep birlikte olup hem de kültürlerimizi yaşayabilmek dileği ile teşekkür ediyorum sizlere…

  • saime durmuş
  • 19/03/2014

  ellerinize sağlık, çok özell bir çalışma olmuş.Bu kunuda galiba ilk kez böyle bir çalışma oluyor.

Yorum yap

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options