Dağ Okulu

Genel, Haberler   Etiketler: , ,


Dağa değil, dağ olmaya gidiyoruz!

Bolkar Dağları’nda gerçekleşecek olan Dağ Okulu’nda, dünyanın doğal sınırları dağların doğasına tanık olacak, dağlardaki doğa kültürünü anlamaya çalışacağız. Yeryüzünü yırtıcı kuşlar gibi görmeyi, göçer yörükleri gibi suyun döngüsü ile yaşamayı tecrübe edeceğiz.

Dağlardaki kadim üretim yöntemlerini deneyimleyeceğimiz Dağ Okulu’nda, bu coğrafyadaki canlıları tanıyacak, dağların yeryüzündeki yaşam açısından önemini konuşacağız. Dört gün boyunca kamp yapacağımız Dağ Okulu süresince yemeklerimizi birlikte yapacak, birlikte üretecek, eğlenerek öğreneceğiz.

Katılım koşulları:

Dağ Okulu’na katılmak isteyenlerin daha önceden en az bir yamaklık kursuna katılmış olmaları gerekiyor.

Dağ Okulu yüksek irtifada gerçekleşeceği için yaş sınırı on sekizdir.

Dağ Okulu boyunca dört gün kamp yapacağımız için kursa katılacak olanların kamp malzemelerini yanında getirmelerini rica ediyoruz. (Kayıt için iletişime geçenlere kamp süresince ihtiyacımız olabilecek malzemeleri öngördüğümüz bir kamp malzemeleri listesi göndereceğiz.)

Kurs için 1 Ağustos Çarşamba günü sabah saat 10:00’da Adana Havalimanı’nda (Şakirpaşa Havalimanı) buluşacağız. 5 Ağustos Pazar günü saat 19:00’da yine Adana Havalimanı’nda birbirimize veda edeceğiz. Katılımcıların Adana’ya geliş ve Adana’dan dönüş yolculukları için bu saatleri dikkate almaları gerekiyor.

Kursumuzdaki eğitim faaliyetleri ücretsizdir. Kursta görev alan anlatıcı ve yönlendiriciler bu faaliyetlerden hiçbir maddi gelir elde etmemektedir. Kursa katılanlar Doğa Okulu’na yaptıkları ödeme ile bu faaliyetin gerçekleşmesi için kullanılan sarf malzeme ile lojistik ve organizasyon giderlerine ortak olmaktadır.

Dağ Okulu boyunca birlikte geçireceğimiz dört gün yemeklerimizi kendimiz yapacağız. Kamp öncesinde alışveriş yaparak kurs süresince yiyeceğimiz gıdaları temin edeceğiz. Kişi başı gıda alışverişi için 150 TL, havalimanından kamp alanına gidiş ve dönüş minibüs kiraları için 200 TL ve kamptaki diğer organizasyon ve harcamalar için 100 TL ödememiz olacak. Böylelikle Dağ Okulu’na katılacak olan her bir katılımcı için 450 TL’lik doğrudan masrafımız var. Bunun dışında kurs hazırlıkları ile ilgilenecek ön çalışma ekibinin ulaşım, konaklama ve yemek masrafları kurs katılım maliyetinin yükselmemesi için Doğa Derneği tarafından karşılanacak. Bunun için her bir katılımcının 450 TL ödeme yapmasını ve dilerse Doğa Derneği’nin masraflarına da destek olmasını bekliyoruz.

Doğa Okulu’nun usta çırak kursları sabit anlatımlar içermemekte. Kurslarımızda sohbete, birlikte üretmeye ve düşünmeye dayalı bir yol izliyoruz. Katılımcılarımızın öğrenme faaliyetleri esnasında oluşan her türlü temizlik, düzenleme, bulaşık yıkama vb. işlere gönüllü olarak el vermeleri, imece ve paylaşıma dahil olmaları okulumuzun düşünme ve çalışma biçiminin temel özelliklerinden biri.

Buluşma yerine ulaşımı katılımcıların kendi imkanlarıyla karşılamasını bekliyoruz. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgileri kayıt sırasında talep edebilirsiniz.

Doğa Okulu’nun kurslarına katılmadan önce internet sitemizdeki Öz (Değerlerimiz) ve Çalışma Biçimi adlı bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kayıt ve iletişim: 05425333018 – [email protected]

1 Yorumlar - Dağ Okulu
  1. Merhaba 2019 yaz dönemi için kurs programınız yok mu acaba?

Yorum yap

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options