Editörlük ve Yazarlık Yamaklık Kursu

Blog   Etiketler: ,

yazarlık
Doğa Okulu, 15 Ağustos 2014 tarihinde başlayıp üç gün devam edecek bir editörlük ve yazarlık kursu düzenliyor. Kursta editörlük ve editörün görevleri, yayına hazırlık, konunun araştırılması, makale ve haber yazımı ve teknikleri, dil ve anlatım tarzları, imla kuralları, habercilikte ve yazarlıkta etik değerler ele alınacak. Dergi, gazete, kitap, internet siteleri ya da sosyal medyada yer alacak yazı, haber, söyleşi, makale vb. metinlerin yayına hazır hale getirilme süreci örneklerle incelenecek. Kursta ayrıca yazı yazarken ya da yazılmış bir yazının editörlüğünü yaparken, uyulması gereken yayın ilkeleri ve etik değerler tartışılacak.

İlk Gün

İlk gün saat 10:00’da Doğa Okulu’nda buluşacağız. Özcan Yüksek, Güven Eken ve Kemal Tayfur’un katılımıyla Doğa Okulu’nun bütünü, kursun içeriği ve amaçları ile ilgili kısa bir sohbet gerçekleştireceğiz. Herkesin yazı yazdığı, yazıyla uğraştığı, yazarak kendini ifade ettiği bir çağda yazı ve yazarlık üzerine konuşacağız.

Ardından kursumuzun ilk konusuna geçeceğiz: Etik değerler ve sorumluluk. Yazı ya da haber yazarken, bir haberi ya da makaleyi yayına hazırlarken, sosyal medyada görüşlerimizi paylaşırken asla ihlal edilmemesi gereken değerler üzerine konuşacağız. Haber yazımı ve editörlükte tarafsızlık, bağımsızlık, gerçeğe sadakat, kamu yararı ve yazdıklarımızdan dolayı hesap verme sorumluluğu üzerinde duracağız. Evrensel olarak kabul görmüş değerler ve yayın ilkelerini tartışacağız.

Öğleden sonraki ders konumuz, yazarlığın ve editörlüğün yapıtaşı olan dil, dilbilgisi ve yazım kuralları olacak. Farklı anlatım tarzlarında ve farklı platformlarda (roman, hikaye gibi anlatı alanlarında ve gazete, dergi, sosyal medya gibi ortamlarda) dilin kullanımı, yazma teknikleri ve imla kurallarına uyma zorunluluğu tartışılacak.

16 Ağustos

Kursun ikinci günü ilk konumuz, gazetecilik ve editörlük. Haber ve haber kaynakları, haberin hazırlanması, yayımlanma aşamasına kadar kat edilen süreçler, editörün görev ve sorumlulukları gibi temel gazetecilik faaliyeti ele alınacak. Haberin yazılmasında ve edit edilmesinde dikkat edilmesi gereken kurallar tartışılacak. Bir haber ya da makaleye başlık atmak, spot çıkarmak, fotoğraf altı yazısını yazmak üzerinde durulacak.

Öğleden sonraki buluşmamızda kursumuzun konusu roman, hikaye, senaryo gibi dolaylı anlatım yollarıyla ilgili olacak. Yaratıcı yazarlığın kaynakları, yaratıcı yazarlık için becerileri geliştirme, bilgi, belge, malzeme, tanıklıkların toplanması ve değerlendirilmesi; yazmaya başlamadan önce ve yazarken yararlanılabilecek kimi ipuçları üzerine sohbet edilecek. Özcan Yüksek, bir dolaylı anlatım yolu olarak masallar üzerine konuşacak.

Günün sonunda Orhanlı köyünde bir yürüyüş yapacağız, köylülerle tanışacağız, konuşacağız. Bu etkinlik, kurs katılımcılarının her birinin haber değeri olan bir konu keşfetmesi ve yazması amacına dönük olacak. Tabii, isteyenler bu keşif yürüyüşünü bir gezi yazısı, bir hikaye ya da makale gibi tasarlayabilecek.

17 Ağustos

Kursumuzun son günü ağırlıklı olarak sosyal medya ve kullanımına ayrılacak. İnternet sitesi, blog sayfası hazırlamak, twitter ve facebook gibi sosyal ortamları en etkin ve en verimli şekilde kullanmak için neler yapılması gerektiği konuşulacak. Sosyal medyada etkili yazım teknikleri, tartışma ve tartışmalara katılma yöntemleri ele alınacak.

Öğleden sonra kursa katılan arkadaşlarımızın bir gün önceki etkinlikle ilgili yazdıkları haber, gezi yazısı ya da makaleleri değerlendireceğiz. Okuma ve yazma önerilerimizi paylaşacağız. Akşam vedalaşıp ayrılacağız ama gazete ya da dergilerde, kitaplarda ya da sosyal medyada yazdıklarımız üzerinden birbirimizi daima takip edeceğiz…

Özcan Yüksek’in diliyle yazarlık kursumuz

Katılım koşulları:

–          Kursumuz ücretsizdir.

–          Doğa Okulu’nun usta çırak kursları sabit anlatımlar içermemekte. Kurslarımızda sohbete, birlikte üretmeye ve düşünmeye dayalı bir yol izliyoruz. Katılımcılarımızın öğrenme faaliyeti esnasında oluşan her türlü temizlik, düzenleme, bulaşık yıkama vb. işlere gönüllü olarak el vermeleri, imece ve paylaşıma dahil olmaları okulumuzun düşünme ve çalışma biçiminin temel özelliklerinden biri.

–          Katılımcıların günlük yemek ve malzeme masraflarına ortak olmalarını bekliyoruz. Sekiz öğünü birlikte geçireceğimiz bu kurs günlerinde bir kişinin yemek ve temizlik  masrafı öğün başı 20 TL. Yemek masrafını (10 TL) doğrudan köydeki yemeği hazırlayan mutfak sahibine vereceğiz. Öte yandan ustalarımız Özcan Yüksek ve Kemal Tayfur’un ulaşım masrafları için kişi başı 20 TL katkı sağlayacağız. Sonuç olarak bu kursa katılan her bir katılımcının toplam 180 TL harcama yapması gerekecek.

–          Kurs yerine ulaşımı katılımcıların kendi imkanlarıyla karşılamasını bekliyoruz. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgileri kayıt sırasında talep edebilirsiniz.

–          Konaklama, Doğa Okulu tarafından kurulacak küçük çadırlarda yapılıyor. Uyku tulumu vb. konaklama malzemelerini katılımcıların kendisi getirmesi gerekiyor. Konaklama alanı içinde duş imkanı bulunmuyor. Konaklama ile ilgili ayrıntılı bilgi almak ve engelli misafirlerin katılımı için bizimle doğrudan iletişime geçebilirsiniz.

–          Doğa Okulu’nun kurslarına katılmadan evvel internet sitemizdeki Öz (Değerlerimiz) ve Çalışma Biçimi adlı bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kayıt ve iletişim:

Burçin Feran – 0 542 657 66 20 – [email protected]

2 Yorumlar - Editörlük ve Yazarlık Yamaklık Kursu
  • Nezihi Turan
  • 15/08/2014

  Takdir ve tebriğimi kabul ediniz. Selamlar,

  • Hande Ölçeroğlu
  • 28/08/2014

  Doğa Okulu’nda Editörlük ve Yazarlık Yamaklık Kursunda geçirdiğim üç gün hayatımda geçirdiğim en güzel günlerden. Nereden başlasam?

  Doğa Okulu ekibinin misafirperverliği,
  Özcan ve Kemal Hocalarımızın paylaştığı faydalı bilgiler, doyumsuz sohbetleri,
  Özcan Yüksek’in bir gece Samanyolu’nun altında anlattığı Bin Bir Gece Masallarından örnekler, bizlerin büyülenişi,
  Herkesin elbirliğiyle okulun günlük işlerine girişmesi, birlikte hazırlanan, birlikte kaldırılan sofralar,
  Sururi’nin tepsi tepsi getirdiği çaylar, son derece doğru tespitler (!) içeren esprili ödev yazısı,
  Burçin’in harika organizasyonu,
  Raziye’nin kültürümüze ait tatlı hikâye ve bilmeceleri,
  Burak’ın bir gece kayan yıldızlar altında aslında bizim yıldızlarla nasıl bir olduğumuzu anlatışı,
  Güven Eken’in dünyaya, doğaya dair paylaştığı ufuk açıcı fikirler,
  Galip’in annesinin ve diğer köylü teyzelerimizin yaptığı enfes yemekler,
  Zeytin, meşe ve karaçam ağaçları, zeytinyağı, zeytinyağı sabunu, köy kahvesi, tavuklar, horozlar, kediler, köpekler, dağ manzarası, toprak…
  Adını burada anamadığım emeği geçen herkes
  Ve her biri muhteşem yüreğe sahip değerli kurs katılımcısı arkadaşlarım.
  Sizlerle sohbete doyamadım.
  Evet, belki hep hayranlıkla bakıyordum Fenerbahçe Parkı’ndaki altı yüz yıllık heybetli sakız ağacına. Ama geçen akşam gittiğimde hissettim. Ağaç gerçekten bir şeyler fısıldadı bana.
  Artık daha farklı hissediyor ve görüyorum güneşi, ayı, toprağı, insanı, hayvanı ve bitkiyi, suyu, rüzgârı ve denizi. Doğa Okulu’nda hissettiğim BİZ duygusu sardı dört bir yanımı.
  Doğa Okulu’nda bir şeyler paylaşan, konuşan, dinleyen, üreten ya da sadece OLAN herkesi güzel bir değişim bekliyor.

Yorum yap

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options