Ekşi Maya Ekmek Yamaklık Kursu

Blog   Etiketler: , ,

ekşimayaekmek

Ekşi Maya Ekmek Yamaklık Kursu

Yüzlerce yıldır un yapmak için kullanılan değirmen taşı bu defa Seferihisar’ın Orhanlı Köyü’nde dönüyor. Anadolu’nun kadim zamanlarından beri yapılan ekmeğin içine konulan malzemeler ve yapılış şekilleri değişse de özü hep aynı: Maya. Maya, geleneklerin, adetlerin kuşaktan kuşağa aktarılması gibi her ekmek yapılışında hamurdan bir parça ayrılarak bir sonrakine aktarılan canlı bir öz.

29 Haziran Pazar günü Orhanlı’nın taş değirmeninden çıkan unu, su ve maya ile buluşturacağız. Köydeki ekmek ustası kadınlarla birlikte yoğuracağımız hamur mahalle fırınlarında pişirilecek.

Ekşi ekmek yamaklık kursuna katılmak isteyenlerle sabah Orhanlı Kocaköy’deki Doğa Okulu araştırma binasında buluşacağız. Burada yerli buğday ve çeşitleri üzerine sohbet ettikten sonra köye inip ekmek yapımı için hazırlıklara başlayacağız. İlk olarak buğdayın taş değirmende un haline gelişini gözleyeceğiz. Sonra hep birlikte taş değirmen ununu mayalayıp hamur olduracağız (kabarıncaya kadar beklemek). Ekmek hamuru olurken öğlen yemeğimizi yiyeceğiz. Yemekten sonra fırınlar yakılıp ekmek hamurları fırına verilecek.

Günün sonunda Orhanlı’dan bir kilo taş değirmen unu, bir tutam ekşi ekmek mayası ve bir taş fırın ekşi maya ekmeği ile ayrılacağız. Orhanlı’nın yüz yıllık ekmek mayasını hep birlikte çoğaltmış olmanın keyfiyle…

Katılım koşulları:

-Kursumuz ücretsizdir.

-Katılımcıların günlük yemek ve malzeme masraflarına ortak olmalarını bekliyoruz. Bu kurs günü içinde yenilecek öğle yemeği masrafı 10 TL. Bu bedeli doğrudan köydeki yemeği hazırlayan mutfak sahibine vereceğiz. Ekmek yapımında kullanılacak tüm malzemelerin tutarı ise kişi başı 20 TL. Yani katılımcıların gün boyunca toplam 30 TL harcaması gerekecek. Katılımcıların yanında götüreceği bir adet ekşi maya ekmek ve bir kilo un bu bedele dahil.

-Kurs yerine ulaşımı katılımcıların kendi imkanlarıyla karşılaması bekleniyor. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgileri kayıt sırasında talep edebilirsiniz.

-Doğa Okulu’nun kurslarına katılmadan evvel internet sitemizdeki Öz (Değerlerimiz) ve Çalışma Biçimi adlı bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ekşi maya ekmek yapımı yamaklık kursuna katılabilecek misafir sayımız imkanlarımız çerçevesinde dolmuştur. Yoğun ilginiz için çok teşekkürler.

Kayıt ve iletişim:

Burçin Feran – 0 542 657 66 20 – [email protected]

5 Yorumlar - Ekşi Maya Ekmek Yamaklık Kursu
  • naciye yilmaz
  • 29/01/2015

  Merhabalar ekmek yapimi devam ediyormu sizinle gorusmek isterim benim ilgimi cekti cevabinizi bekliyorum saygilar

 1. Merhabalar,
  Bir sonraki kurs tarihiniz ne zaman?
  Saygilar
  Ufuk Babalar

  • Seferihisar Doğa Okulu
  • 06/12/2015

  Merhaba, 2016 yılı içerisinde Ekşi Maya Ekmek Yamaklık Kursu bulunmamakta. Yamaklık kurslarını http://dogaaskina.org/ustacirak-kurslari/ sayfasından takip edebilirsiniz.

 2. Merhaba kursunuz yakında varmı yada hangi tarihte var yazarsanız çok sevinirim katılmak istiyorum

Yorum yap

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options