Hıdırellez Doğa Bayramı

Genel, Haberler   Etiketler: ,

Doğa bayramları insanların binlerce yıldır birbirine kavuşmak, eğlenmek, öğrenmek ve tüm diğer varlıklarla bütünleşmek için gerçekleştirdikleri buluşmalar. Hıdırellez, yaşadığımız coğrafyanın doğa bayramları içinde uzun zamandır kesintisiz devam eden ve Anadolu halklarını birbiriyle buluşturan bir kültür mirası. Hıdırellez Doğa Bayramı’nda, doğanın kendini mayalamasıyla ilgili sayısız öğretiyi ve göreneği bir araya getiren Hıdırellez’i kutlayacak, hem doğa kültürünün kaynaklarını öğrenecek hem de eğleneceğiz.

Aramıza katılır mısın?

Birinci Gün (5 Mayıs Cumartesi)

Buluşmamızın ilk gününde saat 9:30’da Doğa Okulu’nda bir araya geliyoruz. Birlikte kahvaltı ettikten sonra Doğa Okulu’nu gezecek, tanışacağız. Çeşitli etkinliklere, sanatsal performanslara ve şenliklere katılabileceğimiz gün boyunca, doğa kültürünün bir parçası olarak eğlenmenin yollarını hatırlayacağız.

Birlikteliğimiz süresince Hıdırellez kutlamamız için yapacağımız imecede, yemeğimizi ateş yakarak kazanlarda, baharın bereketiyle pişirecek, bayram alanının hazırlanması gibi çeşitli işlerde beraber çalışacağız.

İkinci Gün (6 Mayıs Pazar)

Doğadaki tüm varlıklarla bir olma duygusu içerisinde eğlenmeyi deneyimleyeceğimiz Hıdırellez kutlamamızın ardından, bayram alanını yine imece usulüyle temizleyeceğiz. Birlikte doğa kültürünün kaynaklarını öğrenmek için bir araya geldiğimiz iki günün sonunda yaşadıklarımızı paylaşarak birbirimize veda edeceğiz.

Katılım koşulları:

– Hıdırellez Doğa Bayramı’na katılmak isteyenlerin daha önceden en az bir yamaklık kursuna veya zeytinyağı imecesine katılmış olmaları gerekiyor.

– Hıdırellez Doğa Bayramı boyunca toplamda dört öğünü birlikte geçireceğiz. 5 Mayıs Cumartesi günü akşam yemeği için öncesinden aldığımız malzemelerle imece usulü yemek pişireceğiz. Bu öğünümüzde pazar masrafları ve lojistik giderler için kişi başı 20 TL harcamamız olacak. Ayrıca birlikte geçireceğimiz diğer üç öğün için de öğün başına 20 TL’lik bir giderimiz olacak. Hıdırellez Doğa Bayramı öncesinde ve bayram boyunca yapılacak olan organizasyon masrafları ve etkinliklerde kullanılacak malzemeler için de kişi başı 70 TL’lik bir ücret ödememiz gerekecek.

Sonuç olarak Hıdırellez Doğa Bayramı’na katılacak olan her bir katılımcının 150 TL’lik bir masrafı olacak.

– Ücretsiz olan konaklama Doğa Okulu araştırma binasının salonunda, mütevazi koşullarda, kendi mat ve uyku tulumlarımızda veya Doğa Okulu’nun etrafındaki çadır kurulabilecek alanlarda kamp şeklinde gerçekleşecek.

Kişi sayısı ve uygun yerlerin belirlenmesi açısından bu tercihimizi öncesinden katılım formunu doldururken paylaşmamız gerekiyor.

– Doğa Okulu’na ulaşımı katılımcıların kendi imkanlarıyla karşılamasını bekliyoruz. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgileri kayıt sırasında talep edebilirsiniz.

-Hıdırellez Doğa Bayramı’ katılmadan evvel internet sitemizdeki Öz (Değerlerimiz) vÇalışma Biçimi adlı bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kayıt ve iletişim: 5436576615 – [email protected]

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum yap

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options