Kuş Okulu

Blog   Etiketler: ,

kus1

İlk Gün (22 Ocak)

Kursumuz için ilk gün sabah saat 09:30’da Doğa Okulu Araştırma Binası’nda buluşuyoruz. Güne “kuşların edasını” konuşarak başlıyoruz ve gün boyunca kuşları hareket, duruş ve tavırlarından tanımlamayı öğreniyoruz.

Kuşların yalnızca rengini, kanat uzunluğunu, boyunu öğrenmek onları hızla ve kolayca tanımlamamızda yeterli olmayabilir. Çünkü kuşlar yaptıkları her harekette aslında onları tanımlayabilmemiz için ipuçları veriyor. Bu nedenle bu okulda kuşların tüyleri üzerindeki desenlerin yanı sıra, onların her türlü hareketini ve tavrını, yani edalarını mercek altına alacağız.

İkinci Gün (23 Ocak)

Yeryüzünün neresine gidersek gidelim bir kuşun sesini duyarız. Ne var ki pek azımız o kuşun nerede, neden öttüğünü düşünür ve bilir. İkinci güne kuşların seslerini dinleyerek başlayacağız. Hangi kuş neden ötüyor, öterken neyi anlatıyor. Kuş seslerinin türleri neler? Kuşlar nasıl ötüyor? İkinci gün sabah erkenden başlayacağımız yürüyüşte, işte tüm bunları konuşacağız.

Anadolu doğa kültüründe türkülere, masallara, deyişlere, desenlere konu olan kuşlar insan yaşamının olduğu her yerde var. Doğa Okulu’nda kuşların ve insanın doğasını birlikte araştırıyoruz. Öğleden sonra hem kuşların insanla ilişkisini tartışacağız, hem de onların yaşadıkları coğrafyaları tek tek tanıyacağız. Bozkırlar, ormanlar, sulak alanlar, denizler, makilikler, nehirler ve dağlarda yaşayan kuşları, onların insanla ve diğer canlı türleriyle kurdukları ilişkileri anlayacağız.

Son olarak günün akşamında, kuşları yaşamlarına müdahale etmeden nasıl izleyebileceğimizi tartışacağız. Kuşları araştırmak, anlamak ve yaşatmak için birlikte neler yapabileceğimizi konuşacağız.

Üçüncü gün (24 Ocak)

Üçüncü günümüzde Seferihisar’dan yola çıkarak dünyanın önemli doğa alanlarından biri olan Gediz Deltası’nı ziyaret edeceğiz. Gediz Deltası gibi sulak alanlar, kuşları en kolay görebileceğimiz yerlerden biri. Bugün, su kuşu türleri nelerdir, eda, ses ve renklerine göre nasıl tespit edilir, su kuşları kışın nasıl sayılır tüm bu konuları tartışacağız.

Gediz Deltası Ziyaretçi Merkezi’ndeki teorik paylaşımımızdan sonra tüm gün deltada su kuşlarını yaşadıkları yerlerde gözlemleyeceğiz. Dürbün ve teleskop kullanmanın, kuşları defterimize kaydetmenin uygulamasını yapacağız. Gün batımından sonra deltaya ve birbirimize veda edeceğiz.

Katılım koşulları:

– Kursumuzdaki eğitim faaliyetleri ücretsizdir. Kursta görev alan anlatıcı ve yönlendiriciler bu faaliyetlerden hiçbir maddi gelir elde etmemektedir. Kursa katılanlar Doğa Okulu’na yaptıkları ödeme ile bu faaliyetin gerçekleşmesi için kullanılan sarf malzeme ile lojistik ve organizasyon giderlerine ortak olmaktadır.

– Sekiz öğünü birlikte geçireceğimiz bu kurs günlerinde bir kişinin yemek, lojistik, malzeme, ısınma ve temizlik masrafı öğün başı 20 TL. Yemek masrafını (10 TL) doğrudan yemeği hazırlayan köydeki mutfak sahibine vereceğiz. Gediz Deltası seyahati için kişi başı gidiş dönüş en çok 40 TL harcama yapmamız gerekecek. Ayrıca bu kursa özel kırtasiye masrafları için (çizimler, poster vb.) kişi başı 10 TL harcayacağız. Sonuç olarak bu kursa katılan her bir katılımcının 210 TL harcama yapması gerekiyor.

– Ücretsiz olan konaklama Doğa Okulu Araştırma Binası’nın salonunda, mütevazı koşullarda, kendi mat ve uyku tulumlarınızda gerçekleşecek. Havanın uygun olması halinde çadır kurma şansımız da var.

– Doğa Okulu’nun usta çırak kursları sabit anlatımlar içermemekte. Kurslarımızda sohbete, birlikte üretmeye ve düşünmeye dayalı bir yol izliyoruz. Katılımcılarımızın öğrenme faaliyeti esnasında oluşan her türlü temizlik, düzenleme, bulaşık yıkama vb. işlere gönüllü olarak el vermeleri, imece ve paylaşıma dahil olmaları okulumuzun düşünme ve çalışma biçiminin temel özelliklerinden biri.

– Kurs yerine ulaşımı katılımcıların kendi imkanlarıyla karşılamasını bekliyoruz. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgileri kayıt sırasında talep edebilirsiniz.

– Doğa Okulu’nun kurslarına katılmadan önce internet sitemizdeki Öz (Değerlerimiz) ve Çalışma Biçimi adlı bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kayıt ve iletişim:

Burçin Feran – 0 542 657 66 20 – [email protected]

Henüz hiç yorum yapılmamış

Yorum yap

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options