Masal Okulu

Blog   Etiketler: ,

masal

Magma Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek ile üç gün boyunca beraber olarak dünyanın masallarına doğru yola çıkacağız.

Birinci Gün (12 Haziran)

Doğa Okulu’nda 09.30’da buluşuyoruz. İlk olarak Doğa Okulu’nun araştırma binasını gezip kısa bir tanışma sohbeti yapacağız. Ardından masalları daha iyi anlayabilmek için masalın ne olduğuna, anlatılar arasında masalın yerine ve masalın binlerce yıldır insan toplumlarını nasıl etkilediği üzerine sohbetimiz olacak. Masalın doğayla arasındaki ilişkisi üzerine konuşacağız. Masalların neden unutulduğunu, masalların kaybolmasıyla oluşan boşluğu nasıl doldurmaya çalışıyoruz gibi sorulara hep beraber cevap arayacağız. Masalların unutulmasıyla gezegenimizin ve doğanın nasıl yok olduğu üzerine konuşacağız. Günün sonuna doğru, masalların yaşamın devamlılığını nasıl koruyacağına dair ipuçları arayacağız.

İkinci Gün (13 Haziran)

Binlerce yıldır belleklerden süzülen masal, su gibi yolunu bulup coğrafyadan coğrafyaya yol alır. Güne Anadolu’dan ve dünyadan masallar dinleyerek, anlatarak başlayacağız. Farklı coğrafyalardaki masal anlatma kültürlerine, masalları dillendiren kişilerin masal hakkındaki düşünceleri üzerine sohbetimiz olacak. Daha sonra hep birlikte bir kaç masal seçip canlandırmak için hazırlık yapacağız. Akşam, masalları canlandıracağız ve masalların ne anlatmaya çalıştığını hep birlikte yorumlayacağız.

Üçüncü Gün (14 Haziran)

Magma Dergisi’nden Özcan Yüksek’in masalların peşinden yaptığı yolculukları dinleyerek güne başlayacağız. İyiliğe dayalı ilişkilerin olduğu toplumlar üzerine sohbet edeceğiz. İyiliğe dayalı ilişkilerin masallarla arasındaki bağı kurmaya çalışacağız. Bin bir gece masallarından yörük masallarına kadar farklı masalları gözden geçireceğiz. Masalların dili ve nasıl yaşadıkları üzerine konuşacağız.

Katılım koşulları:

–  Kursumuzdaki eğitim faaliyetleri ücretsizdir. Kursta görev alan anlatıcı ve yönlendiriciler bu faaliyetlerden hiçbir maddi gelir elde etmemektedir. Kursa katılanlar Doğa Okulu’na yaptıkları ödeme ile bu faaliyetin gerçekleşmesi için kullanılan sarf malzeme ile lojistik ve organizasyon giderlerine ortak olmaktadır.

–  Sekiz öğünü birlikte geçireceğimiz bu kurs günlerinde bir kişinin yemek, lojistik, malzeme ve temizlik masrafı öğün başı 20 TL. Yemek masrafını (10 TL) doğrudan köydeki yemeği hazırlayan mutfak sahibine vereceğiz. Ayrıca, kursa İzmir dışından katılacak öğreticilerin yol masrafları için kişi başı yaklaşık 35 TL harcayacağız. Sonuç olarak bu kursa katılan her bir katılımcının en fazla 195 TL harcama yapması gerekiyor.

–      Ücretsiz olan konaklama Doğa Okulu araştırma binasının salonunda, mütevazı koşullarda, kendi mat ve uyku tulumlarınızda gerçekleşecek. Dileyenler çadır da kurabilir.

–      Doğa Okulu’nun usta çırak kursları sabit anlatımlar içermemekte. Kurslarımızda sohbete, birlikte üretmeye ve düşünmeye dayalı bir yol izliyoruz. Katılımcılarımızın öğrenme faaliyeti esnasında oluşan her türlü temizlik, düzenleme, bulaşık yıkama vb. işlere gönüllü olarak el vermeleri, imece ve paylaşıma dâhil olmaları okulumuzun düşünme ve çalışma biçiminin temel özelliklerinden biri.

–      Kurs yerine ulaşımı katılımcıların kendi imkânlarıyla karşılamasını bekliyoruz. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgileri kayıt sırasında talep edebilirsiniz.

–      Doğa Okulu’nun kurslarına katılmadan evvel internet sitemizdeki Öz (Değerlerimiz) ve Çalışma Biçimi adlı bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz.

 

Kayıt ve iletişim:

Raziye İçtepe Akyol – 0 555 713 7729 – [email protected]

6 Yorumlar - Masal Okulu
  • Abuzer Kadayıf
  • 16/05/2015

  Merhaba,

  Kursa 40 kişi katıldığında da, eğiticilerin yol masrafı için kişi başı 35 TL mi alacaksınız? Bu durumda 1400 TL, yol masrafı için toplanmış oluyor. Merak ediyorum bu eğiticiler nereden ve nasıl geliyorlar da bu kadar masraflı oluyorlar?

   • Seferihisar Doğa Okulu
   • 25/05/2015

   Merhaba,
   Masal Okulu için Trabzon’dan iki, İstanbul’dan iki eğiticinin Seferihisar’a ulaşımı bu ücretle sağlanacaktır. Diğer kurslarda olduğu gibi harcamalardan arta kalan miktar olduğu takdirde, eşit olarak paylaştırılarak katılımcılara iade edilecektir. Saygılarımızla.

  • tomris sisman
  • 17/05/2015

  Katilmak istiyorum bu programa. Nerede oldugunu anlayamadim. Istanbulda ikamet ediyorum
  Bilgilendirebilirseniz cok mutlu olurum. Sevgiler

  • handan bilgiç
  • 21/05/2015

  masal okuluna gitmek istiyoruz bilgi verirseniz seviniriz: teşekkürler..

  • burcu özkaya
  • 26/05/2015

  merhabalar bu etkinliğin nerede olduğu yazmıyor. acaba adres alabilir miyiz?

Yorum yap

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options