Su Okulu

Genel, Haberler   Etiketler: ,

Su Okulu’nda, dağlardan denizlere; kökten dallara yürüyen suyun izini sürecek, damlaların peşinden giderek denizi anlamaya çalışacağız. Toprağın yağmurla olan ilişkisinden başlayarak yaşamın özü olan suyu konuşacağız. Suyun hiçbir zaman boşa akmadığını, tersine akarsuların yeryüzünün damarları olduğunu, vücudumuzdaki kanla suyun döngüsü arasındaki bağları anlamaya çalışacağız. Belki de en önemlisi, su gibi düşünmeyi ve hareket etmeyi öğrenmeye çalışacağız.

Alakır Nehri Kardeşliği de telefonla bağlanarak kursumuzda bizimle olacak.

Birinci Gün (veya Çizim Günü): Suyun Şekilleri

Buluşmamızın ilk gününde suyun yeryüzünde çizdiği şekilleri anlamaya çalışacağız. Kar tanelerinden, nehirlere, damarlarımızdan bir yaprağa, dağlardan ağaçlara kadar suyun aktığı tüm yapıların şeklinin aynı olduğunu biliyor muydunuz? Su Okulu’nun ilk gününde pek çok gözlem ve deney yaparak, oyun oynayarak, suyun çizdiği şekilleri tanıyacağız.

İkinci Gün (veya Susma Günü): Suyun Yolu

İkinci gün, bir derenin dağdaki kaynağından denize kadar ulaşan yolunu yürüyecek dere ile birlikte akacağız. Sözcükler yerine, doğanın içindeki pek çok başka iletişim dilini kullanarak uzun ama keyifli bir güzergah üzerinde yol alacağız. Suyu, susarak anlayacağız ve onun yolunu keşfedeceğiz. Akşama Doğa Okulu’nun araştırma binasına döndüğümüzde veya vaktimiz yeterse suyun denize kavuştuğu bir noktada, yol boyunca gördüklerimizi tartışacağız, birbirimizin gözlemlerinden öğreneceğiz.

Üçüncü Gün (veya Düşünme Günü): Suyun Kültürü

Binlerce yıllık tarihi içinde insan türünün suyun kodlarını nasıl okuduğunu, onun dilini nasıl içselleştirdiğini ve suyun günlük yaşamı nasıl beslediğini konuşacağız. Ardından insanın nasıl olup da suyun yolundan ayrı düştüğünü, onun dilini işitmez olduğunu ve kendisini sudan kopardığını anlayama çalışacağız. Suyun akan hali insanın nasıl olup da “Su boşa akar.” diyebilen bir kültür oluşturabildiğini tartışacağız. Nihayetinde, yaşamlarımızı sudan öğrenerek nasıl yeniden onarabileceğimizi düşüneceğiz.

Katılım Koşulları:

-Kursumuzdaki eğitim faaliyetleri ücretsizdir. Kursta görev alan anlatıcı ve yönlendiriciler bu faaliyetlerden hiçbir maddi gelir elde etmemektedir. Kursa katılanlar Doğa Okulu’na yaptıkları ödeme ile bu faaliyetin gerçekleşmesi için kullanılan sarf malzeme ile lojistik ve organizasyon giderlerine ortak olmaktadır.

-Sekiz öğünü birlikte geçireceğimiz Su Okulu’nda, bir kişinin yemek, lojistik, malzeme ve temizlik masrafı öğün başı 20 TL. Yemek masrafını (10 TL) doğrudan yemeği hazırlayan köydeki mutfak sahibine vereceğiz. Organizasyon giderleri içinse kişi başı 50 TL harcamamız gerekiyor. Ayrıca suyun yolunu gözlemleyebilmek için Mahal Tepeleri’nde yapacağımız gezintinin ulaşım masrafları için kişi başı 20 TL masrafımız var. Sonuç olarak Su Okulu’na katılacak olan her bir katılımcının 230 TL harcama yapması gerekiyor.

(Doğa Okulu’nun yamaklık okulları 0-6 yaş çocuklar için ücretsiz, 7-15 yaş aralığı için yarı ücretli, 16 yaş ve sonrası için de tam ücretlidir.)

-Ücretsiz olan konaklama Doğa Okulu Araştırma Binası’nın salonunda, mütevazı koşullarda, kendi mat ve uyku tulumlarınızda gerçekleşecek. Havanın uygun olması halinde çadır kurma şansımız da var.

-Doğa Okulu’nun usta çırak okulları sabit anlatımlar içermemekte. Okul boyunca sohbete, birlikte üretmeye ve düşünmeye dayalı bir yol izliyoruz. Katılımcılarımızın öğrenme faaliyeti esnasında oluşan her türlü temizlik, düzenleme, bulaşık yıkama vb. işlere gönüllü olarak el vermeleri, imece ve paylaşıma dahil olmaları okulumuzun düşünme ve çalışma biçiminin temel özelliklerinden biri.

-Doğa Okulu’na ulaşımı katılımcıların kendi imkanlarıyla karşılamasını bekliyoruz. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgileri kayıt sırasında talep edebilirsiniz.

-Doğa Okulu’nun kurslarına katılmadan önce internet sitemizdeki Öz (Değerlerimiz) ve Çalışma Biçimi adlı bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kayıt ve İletişim:
Kemal Kolçak
05436576615
[email protected]

1 Yorumlar - Su Okulu
  1. Bu okullara ne derece katılmak istediğimizi bilemezsiniz, aklımda hiçbir festival, hiçbir kariyer eğitimi, hiçbir konser yok ki bu denli gitmek isteyeyim. Bir gün sizle birlikte doğada olacağım, zamanı var, bekliyorum. 🙂

Yorum yap

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options