Zeytinyağı Okulu

Blog   Etiketler: ,

zeytinviralku
Her şey karatavuk kuşunun ağzındaki zeytin çekirdeğinin düşmesiyle başladı. Çekirdek, vadinin kuytusuna yuvarlandı ve orada kaldı. Bu düşüş onu korkutmuş ve yormuştu. Vadinin söylediği ninniyle uykuya daldı ve uzun bir süre uyudu. Uyandığında içinde daha önceden yaşamadığı bir kıpırtı vardı. Birden kabuğu ikiye bölündü ve kabuktan dışarıya küçük bir kök çıktı. Yuvasına geç kalmış bir çalıkuşu telaşıyla toprak anaya ulaşmaya çalışıyordu. Sadece kök değil iki minik yaprak da bu heyecana ortak oldu…

Binbir gece masallarındaki Şehrazat misali yarım bırakıyoruz anlatıyı. Gelin bu anlatıyı birlikte yaşayalım. Zeytinyağı okulu bir zeytin çekirdeğinin hikayesiyle başlıyor.

Zeytinyağı okuluna katılmak isteyenlerle Doğa Okulu araştırma binasında buluşacağız. Okulumuzu gezdikten sonra, zeytin ve zeytinliklerin biyolojik çeşitlilik açısından zenginliği üzerine sohbet edeceğiz. Köydeki geleneksel bir zeytinliğe gideceğiz. Zeytinlikte hasadın nasıl yapıldığını görüp biz de işin bir ucundan tutacağız. Zeytin hasadımız akşama kadar devam edecek. Zeytin ağacının dibi nasıl açılır, ağaca zarar vermeden zeytin nasıl toplanır gibi konuları kökleri yüzyıllardır bu coğrafyada olan köylülerimiz anlatacak. Akşam yemeğini yerken gün içinde yaşadıklarımızı tartışacağız.

Kursumuzun ikinci günü, sabah kahvaltısını yaptıktan sonra Kuşadası Davutlar’da bulunan Zeytinyağı Müzesi’ni ziyaret edeceğiz. Ziyaretimiz sırasında kumanya öğlen yemeğimizi orada yiyeceğiz. Müzede iki bin yıllık zeytinyağı uygarlık tarihini adım adım yaşadıktan sonra Doğa Okulu’na geri döneceğiz. Köydeki teyzelerimizin pişirdiği akşam yemeğini yerken zeytin uygarlığı üzerine sohbet edeceğiz.

Kursumuzun üçüncü günü ise hasat edilen zeytinin, taşbaskı zeytinyağı fabrikasında yağ haline gelişini izleyeceğiz. Taşbaskının önemini ve geçmişini konuşacağız. Fabrikadaki çalışmamızdan sonra, zeytinliklerin doğa ve insan için önemi hakkında sohbet edeceğiz. Zeytinliklerin azalmasıyla ortaya çıkabilecek sorunlar üzerinde konuşacağız. Kurs boyunca yaşadığımız deneyimlerden yola çıkarak genel bir değerlendirme yaptıktan sonra vedalaşacağız.

Katılım koşulları:

– Kursumuzdaki eğitim faaliyetleri ücretsizdir. Kursta görev alan anlatıcı ve yönlendiriciler bu faaliyetlerden hiçbir maddi gelir elde etmemektedir. Kursa katılanlar Doğa Okulu’na yaptıkları ödeme ile bu faaliyetin gerçekleşmesi için kullanılan sarf malzeme ile lojistik ve organizasyon giderlerine ortak olmaktadır.

– Sekiz öğünü birlikte geçireceğimiz bu kurs günlerinde bir kişinin yemek, lojistik, malzeme, ısınma ve temizlik masrafı öğün başı 20 TL. Yemek masrafını (10 TL) doğrudan köydeki yemeği hazırlayan mutfak sahibine vereceğiz. Kuşadası Davutlar seyahati için kişi başı gidiş dönüş 40 TL harcama yapmamız gerekecek. Sonuç olarak bu kursa katılan her bir katılımcının toplam 200 TL harcama yapması gerekiyor.

– Ücretsiz olan konaklama Doğa Okulu araştırma binasının salonunda, mütevazı koşullarda, kendi mat ve uyku tulumlarınızda gerçekleşecek. Havanın uygun olması halinde çadır kurma şansımız da var.

– Doğa Okulu’nun usta çırak kursları sabit anlatımlar içermemekte. Kurslarımızda sohbete, birlikte üretmeye ve düşünmeye dayalı bir yol izliyoruz. Katılımcılarımızın öğrenme faaliyeti esnasında oluşan her türlü temizlik, düzenleme, bulaşık yıkama vb. işlere gönüllü olarak el vermeleri, imece ve paylaşıma dahil olmaları okulumuzun düşünme ve çalışma biçiminin temel özelliklerinden biri.

– Kurs yerine ulaşımı katılımcıların kendi imkanlarıyla karşılamasını bekliyoruz. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgileri kayıt sırasında talep edebilirsiniz.

– Doğa Okulu’nun kurslarına katılmadan evvel İnternet sitemizdeki Öz (Değerlerimiz) ve Çalışma Biçimi adlı bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kayıt ve iletişim:

Derya Engin – 0 533 313 80 15 – [email protected]

 

 

5 Yorumlar - Zeytinyağı Okulu
  • Ebru Kaya
  • 31/10/2015

  Biz Kıbrıs’tan kaya ailesi. Böyle güzel bir organizeye katılmak istiyoruz ama çalıştığımız için mümkün değil. İnşallah Şubat tatilinde de böyle bir etkinlik yaparsınız. Çalışmalarımız çok güzel. Daimi olması dileklerimizle. ..

  • Can yılmaz
  • 31/10/2015

  Ben adapazarı nda yaşıyorum bu kurs bana uzak ama çok güzel bir şey keşke orda yaşasaydım

 1. Faaliyetlerinizle ilgileniyorum. Zeytin okuluna katilim icin ne yapabilirim.

 2. Çok güzel katılmak isterim ama Şubat tatilinde olsa çalışıyoruz ve çocuklar okulda doğa harikası ve meraklısı oğlumla sömestr tatilinde katılmak isterim

Yorum yap

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options