Doğaya ilk adım yamaklık kursu

Blog   Etiketler: ,

afis ilk adım

Birinci Gün (18 Nisan)

Sabah saat 09:30’da Doğa Okulu’nda buluşuyoruz. Çayımızı içerken kursumuzun amaçları ve içeriğiyle ilgili sohbet edeceğiz. Anadolu’daki doğa kültüründen bahsedeceğiz. Bu esnada köyde yaşayan bir insanın doğanın döngüsü içinde geçen imece ve paylaşıma dayalı bir gününü tanımaya çalışacağız.

Ardından köyümüz mutfak ustalarının hazırlamış olduğu yemeklerle öğle yemeğimizi yiyeceğiz. Yemekten sonra doğal malzemelerle temizlik ürünleri yapıp bu ürünleri hep birlikte bulaşık yıkarken deneyeceğiz. Bundan sonra sohbetimizin konusu “şehirden indim köye”. Bu sohbeti dokuz yıldır Antalya Alakır Vadisi’nde elektrik kullanmadan yaşayan Birhan ve Tuba Alakır ile, üç yıldır köyde yaşayan emekli dış ticaret uzmanı Özlem Akın ile gerçekleştireceğiz. Birhan ve Tuba ile sohbetimiz  güneş enerjisi ile çalıştırdıkları telefonları aracılığıyla yapılacak.

Havanın serinlemeye başladığı saatlerde yeni başlayanlar için ekim dikim işlerini konuşacağız. Ayrıca geleneksel tarımın uygulamalı olarak yapıldığı Doğa Okulu’nun araştırma binasına yakın bir zeytinliği göreceğiz.

Akşam yemeğinin ardından doğada yaşamla ilgili film gösterimi olacak.

İkinci Gün (19 Nisan)

Kursumuzun ikinci günü sabah saat 09.00’da kahvaltıyı imeceyle kendimiz hazırlayacağız ve bu esnada atık ayrıştırma ile ilgili bilgileri öğreneceğiz.

Kahvaltıdan sonraki sohbet konumuz mimari kimlik ve doğal yapı malzemelerinin seçimi olacak. Burada kırsal alana yerleştiğimizde nasıl yapı malzemeleri seçmemiz gerektiğini, enerjimizi nasıl üretilebileceğimizi, en çok yapılan yanlışların neler olduğunu konuşacağız. Bu sohbeti Doğa Okulu’nun araştırma binasının mimarları Nihan Sağman ve Cenk Sağman eşliğinde gerçekleştireceğiz.

Öğle yemeğinin ardından kırsal alanın doğasını, yerleştiğimiz bölgenin doğasını tanımanın ve uyumlu yaşamanın yollarını, köylülerin gözünden “şehirden köye inmenin” ne anlam ifade ettiğini ve doğaya ilk adım atanların kırsalda en sık olarak yaptığı hataları konuşacağız. Sizlerden aldığımız önerilerin ve yeni fikirlerin ardından gün batımına doğru vedalaşacağız. Şimdiden herkese iyi sohbetler. Seferihisar’da görüşmek üzere!

Katılım koşulları:

–      Kursumuzdaki tüm eğitim faaliyetleri ücretsizdir.

–      Katılımcıların günlük yemek ve malzeme masraflarına ortak olmalarını bekliyoruz. Beş öğünü birlikte geçireceğimiz bu kurs günlerinde bir kişinin yemek, lojistik, malzeme, ısınma ve temizlik masrafı öğün başı 20 TL. Yemek masrafını (10 TL) doğrudan köydeki yemeği hazırlayan mutfak sahibine vereceğiz. Sonuç olarak bu kursa katılan her bir katılımcının toplam 100 TL harcama yapması gerekiyor.

–      Ücretsiz olan konaklama Doğa Okulu araştırma binasının salonunda, mütevazı koşullarda, kendi mat ve uyku tulumlarınızda gerçekleşecek. Havanın uygun olması halinde çadır kurma şansımız da var.

–      Doğa Okulu’nun usta çırak kursları sabit anlatımlar içermemekte. Kurslarımızda sohbete, birlikte üretmeye ve düşünmeye dayalı bir yol izliyoruz. Katılımcılarımızın öğrenme faaliyeti esnasında oluşan her türlü temizlik, düzenleme, bulaşık yıkama vb. işlere gönüllü olarak el vermeleri, imece ve paylaşıma dâhil olmaları okulumuzun düşünme ve çalışma biçiminin temel özelliklerinden biri.

–      Kurs yerine ulaşımı katılımcıların kendi imkânlarıyla karşılamasını bekliyoruz. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgileri kayıt sırasında talep edebilirsiniz.

–      Doğa Okulu’nun kurslarına katılmadan evvel internet sitemizdeki Öz (Değerlerimiz) ve Çalışma Biçimi adlı bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kayıt ve iletişim:

Burçin Feran – 0 542 657 6620 – [email protected]

8 Yorumlar - Doğaya ilk adım yamaklık kursu
  • Ebru Gökmen
  • 18/03/2015

  Çok mutsuzum. O tarihlerde sınavlarım var , nasıl da aranızda olmak isterdim 🙁

  • Siret mazı
  • 18/03/2015

  katılmak isterdım o tarıhte seyahatim var sınraki etkinliklerden haberdar olabilir miyim sevgiyle kalın

   • Burçin Feran
   • 18/03/2015

   Bu yıl gerçekleşecek kurslarımızı, internet sitemizden takip etmeye devam edebilir ve katılmak için başvuruda bulunabilirsiniz. Sevgiler

 1. Kurs nerde yapılıyor acaba?

  • Burhan Hızal
  • 27/03/2015

  Herşeyi ayarladım, geliyorum. Sizlerle vakit geçireceğim için çok heyecanlıyım 🙂

Yorum yap

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options