Kadim Üretim Havzaları Okulu

Blog, Genel, Haberler   Etiketler: ,

Doğa ile uyum içinde, toprağı, suyu, göğü zehirlemeden yaşamak ve üretmek mümkün olabilir mi? Kadim Üretim Havzaları Okulu’nda doğanın döngüsel mantığıyla hareket eden toplumların yaşamlarına dahil olarak, üretim inceliklerini değerlendireceğiz. Yeryüzü ile olan bu etkileşimin, yalnızca gıda ve diğer temel ihtiyaçlarla ilişkisini değil, aynı zamanda diğer türler, gelenekler ve kültürlerle ilişkisini de anlamaya çalışacağız.

Bu kursumuza diğerlerinden farklı olarak Bozburun Yarımadası’nda başlayacak ve sonra hep birlikte Seferihisar Doğa Okulu Araştırma Binası’na döneceğiz. Yoluculuğun yaratacağı yorgunluğu en aza indirmek için bu defa Perşembe gününden buluşuyoruz.

İlk Gün (15 Kasım)
Buluşmamızın ilk günü ulaşım günü. Günümüzü, İstanbul ve Ankara’dan kalkan uçakları da göz önüne alarak hava kararmadan kamp alanımıza ulaşıp, çadırlarımızı kurabilecek şekilde planladık. Ulaşım için üç ortak nokta belirlendi. İzmir, Dalaman ve Marmaris.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı için 08:30,
Dalaman Havalimanı için buluşma saati 14:00,
Marmaris Otogar için buluşma saati 15:30

İkinci Gün (16 Kasım)
Bozburun Yarımadası’nda, kadim üretim sistemlerinin kesintisiz olarak dört bin yıldır uygulandığı bir vadide güne uyanacağız. Burada uzun bir yürüyüş gerçekleştirerek toprağın işlenmesinden hasada, ekili alanlarla hayvancılık arasındaki bağlara ve tarım mimarisine kadar pek çok konuda Kadim Üretim Havzalarının tüm bileşenlerini somut örnekleri üzerinden anlamaya çalışacağız. Bölgede yaşayan üreticilerle sohbet ederek kadim tarım bilgisini uygulayıcılarından öğreneceğiz. Vadide yaşayan canlı türlerini tanıyarak tarım ve biyolojik çeşitlilik arasındaki bağları tartışacağız.

Öğleden sonra Bozburun’dan Seferihisar’a doğru yola çıkacağız. Yol güzergahı üzerinde antik Karya Bölgesi’nin taş duvarlarını ve rotasyona dayalı kadim mera sistemlerini gözlemleyeceğiz. Muğla’da kısa bir molanın ardından akşam konaklamak üzere Doğa Okulu’na ulaşacağız.

Üçüncü Gün (17 Kasım)
Güne zeytin meralarından oluşan, okulumuzun da içinde bulunduğu başka bir kadim üretim havzasında uyanarak, önce okulumuzu tanıyacağız. Doğanın işleyişine ve düşünme biçimine müdahale etmeden gıda üretmenin örneklerini inceleyeceğiz ve bu örneklere dayanarak Kadim Üretim Havzalarının temel özelliklerini anlamaya çalışacağız. Sonrasında tarım tarihini mercek altına alıp zaman içerisinde doğadan nasıl ve hangi aşamalarda uzaklaştığımızı konuşacağız. Günün sonuna doğru Anadolu’nun ve yeryüzünün farklı yerlerindeki doğayla barışık kadim üretim sistemlerini tartışacağız.

Dördüncü Gün (18 Kasım)
Orhanlı Köyü Vadisi’ndeki zeytin ağacı meralarını inceleyerek, zeytin meraları ve toplayıcı kültür arasındaki bağları göreceğiz. Kadim Üretim Havzalarındaki yemek kültürünü anlamaya çalışıp, Kadim Üretim Havzalarında üretilen ürünlerden oluşan yemeğimizi pişirip okulumuzu tamamlayacağız.

Katılım koşulları:
– Kursumuzdaki eğitim faaliyetleri ücretsizdir. Kursta görev alan anlatıcı ve yönlendiriciler bu faaliyetlerden hiçbir maddi gelir elde etmemektedir. Kursa katılanlar Doğa Okulu’na yaptıkları ödeme ile bu faaliyetin gerçekleşmesi için kullanılan sarf malzeme ile lojistik ve organizasyon giderlerine ortak olmaktadır.

– Katılımcıların günlük yemek ve malzeme masraflarına ortak olmalarını bekliyoruz. Dokuz öğünü birlikte geçireceğimiz bu kurs günlerinde bir kişinin, bir öğünlük yemek, lojistik, malzeme ve temizlik masrafı 20 TL. Bozburun Yarımadası’ndan dönüşümüzdeki akşam (Cuma) yol üzerinde bir tesiste duracağımız için bu öğün kurs ücretine dahil değil.

– Bozburun Yarımadası’na yapacağımız yolculuk ve köy içi ulaşım için kişi başı yaklaşık 150 TL harcayacağız. Ayrıca bu kursa özel kırtasiye ve organizasyon masrafları için (çizimler, poster vb.) kişi başı 60 TL giderimiz olacak. Sonuç olarak bu kursa katılan her bir katılımcının yemek giderleriyle birlikte 370 TL harcama yapması gerekiyor.

(Doğa Okulu’nun yamaklık okulları 0-7 yaş çocuklar için ücretsiz, 7 yaş ve sonrası için de tam ücretlidir.)

– Ücretsiz olan konaklama, Bozburun’da kendi malzemelerinizle kamp, Seferihisar’da ise Doğa Okulu araştırma binasının salonunda, mütevazi koşullarda, kendi mat ve uyku tulumlarınızda ya da yine dilerseniz çadır konaklaması olarak gerçekleşecek.

– Doğa Okulu’nun usta çırak kursları sabit anlatımlar içermemekte. Kurslarımızda sohbete, birlikte üretmeye ve düşünmeye dayalı bir yol izliyoruz. Katılımcılarımızın öğrenme faaliyeti esnasında oluşan her türlü temizlik, düzenleme, bulaşık yıkama vb. işlere gönüllü olarak el vermeleri, imece ve paylaşıma dahil olmaları okulumuzun düşünme ve çalışma biçiminin temel özelliklerinden biri.

– Buluşma noktalarına ulaşımı katılımcıların kendi imkanlarıyla karşılamasını bekliyoruz. Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgileri kayıt sırasında talep edebilirsiniz.

-Doğa Okulu’nun kurslarına katılmadan evvel internet sitemizdeki Öz (Değerlerimiz) ve Çalışma Biçimi adlı bölümleri okumanızı tavsiye ediyoruz.

Ayrıntılı bilgi ve katılım için:
Ender Karadeniz 0506 4290806 – [email protected]

 

3 Yorumlar - Kadim Üretim Havzaları Okulu
  • selma oz
  • 20/10/2018

  seneye katilmak isterim

  • Neşe Çevik
  • 22/10/2018

  Çok tebrik ediyorum…harika işler yapıyorsunuz…umarım katılabilirim de!!!

  • Asu Ankaralı
  • 31/12/2018

  Haberdar olmak isterim çok güzel görünüyor

Yorum yap

Change this in Theme Options
Change this in Theme Options